برگزاري اولين همایش مشارکت عمومی -خصوصی و ظرفیت سازمان توسعه‌ای در ارائه خدمات الکترونیکی

برگزاري اولين همایش مشارکت عمومی -خصوصی و ظرفیت سازمان توسعه‌ای در ارائه خدمات الکترونیکی

نخستین همایش مشارکت عمومی -خصوصی و ظرفیت سازمان توسعه‌ای در ارائه خدمات الکترونیکی در تاريخ ٢٦تير ماه ١٣٩٧در سالن شهيد قندي وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات و بخش خصوصی برگزار گرديد.

در بخش آغازین همایش جناب آقای مهندس باقری اصل دبیر کمیسیون دولت الکترونیکی با اشاره به انواع قیمت‌گذاری طرح‌های تملیکی با بیان چالش‌های موجود در این زمینه از جمله عدم قیمت‌گذاری کارشناسی، بیان داشت: از جمله اقدامات موثر مورد انتظار دولت در این حوزه می‌توان به انتخاب فناوری و روش اجرا، تامین مالی بلند مدت، ساختار اجرایی چابک، جذب نیروی انسانی کارآمد و همچنین نظام پرداخت متناسب با بازار کار اشاره کرد که با اجرایی کردن این روش‌ها می‌توان ابتکار عمل را در مقابله با چالش ها در دست گرفت.

ایشان در ادامه با تشریح موانع واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی بیان کردند، این چالش‌ها و موانع در سه بخش فنی و اجرایی، موانع اقتصادی و همچنین موانع حقوقی دسته‌بندی می‌شود و مواردی نظیر: قیمت‌گذاری نامناسب، نبود انگیزه مدیران دستگاه‌ها برای واگذاری و تمایل به تداوم وضع موجود و همچنین فقدان قانون جامع برای واگذاری طرح‌های سرمایه گذاری به بخش خصوصی، عدم صراحت قانون برای برگزاری مناقصات و فقدان دانش در ارتباط با انواع قراردادها از موانع اصلی در این حوزه است.

در بخش دوم همایش جناب آقای مهندس محمدباقر اثنی‌عشری -رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به دو خیزش مهم در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد ، خیز اول سرمایه‌گذاری‌های دولت تحت عنوان تکفا انجام شد و دو درصد از بودجه‌ سازمان‌ها موظف به سرمایه‌گذاری در حوزه IT شدند، اما در دهه بعد کمتر به IT توجه شد که باعث شد بهای سنگینی پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه خیز دوم از اواسط دهه ۹۰ شروع شده، با این تفاوت که اکنون مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزود: در حال حاضر جنبشی ایجاد شده که ویژگی‌های خاصی دارد؛ اول اینکه ثروت‌زاست، دوم اینکه توسعه اشتغال را به همراه دارد و سوم اینکه برای مردم رفاه می‌آورد، همچنین مقابله با فساد را به همراه دارد.

در ادامه دکتر عبده تبریزی عضو محترم شورای عالی بورس با معرفی PPP به عنوان یک قرارداد بلند مدت به بررسی جنبه­های مالی مشارکت پرداخته و بیان داشتند که بازپرداخت در روش مشارکت عمومی خصوصی به سه روش 1-اجاره سرمایه ای 2- اجاره نگهداری 3- اجاره تعمیرات انجام می شود و پس از آن به معرفی بازیگران در زمینه مشارکت پرداختند.  در ادامه ایشان با اشاره به اهمیت و جایگاه موضوع تخصیص ریسک در پروژه­های مشارکتی تاکید کردند که ریسک ها بهتر هست به طرفی اختصاص یابند که بهتر می تواند آنها را مدیریت کند وی همچنین افزودند که در جامعه امروزی باید بیشتر به مسائل ریسک توجه کرد مثلا تورم باعث ایجاد مشکل در قراردادهای بلند مدت از جمله PPP می شود و تخصیص بهینه ریسک ها نیازمند ارزیابی دقیق و فنی ریسک ها است وی افزودند چارچوب نهادی و قانونی بر عملکرد قرارداد PPP بسیار موثر است و سیستم تأمین مالی در کشور ما به صورت بانک محور است و با توجه به بحران شدید بانکی باید در بازار سرمایه­ای وارد و با مفاهیم آن بیشتر آشنا شویم.

بخش دوم همایش به معرفی تجاری موردی مشارکت عمومی خصوصی در حوزه توسعه دولت الکترونیکی اختصاص یافت. در ابتدای این بخش جناب آقای مهندس اربابی قائم مقام شرکت سپندار و جناب آقای مهندس برزگر مدیرعامل شرکت آوای سلامت به بیان تجارب خود در اجرای پروژه های سامانه پرداخت نوین جاده ­ای و سامانه سامانه یکپارچه بهداشت به عنوان نمونه های  تجارب موفق  خود از اجرای پروژه های مشارکت عمومی خصوصی  در حوزه توسعه دولت الکترونیکی پرداختند.

در ادامه  بخش تجارب موردی پنلی با حضورنمایندگان بخش خصوصی برگزار شد که از مهمترین مباحث مطرح شده در این پنل می­توان به :

 سند رهنگاشت 5 ساله تحول مخابرات اشاره شد که یکسری تغییرات باید در مخابرات شکل بگیرد که این شبکه به شبکه تمام IT و سازمان مخابرات هم به سازمان تمام IT تغییر کند و این اتفاق ها قطعاً توسط خود آن سازمان امکان پذیر نیست و باید هر چه سریع تر از مشارکت ها استفاده شود. در ادامه به مشکلات PPP اشاره شد که در بخش اختیارات و ریسک ها اگر به صورت مناسب تخصیص پیدا نکند مشارکت برهم می خورد ، سپس به تفاوت مشارکت و برون سپاری پرداخته و بیان شد که بیشتر پروژه های IT در زمینه BOT ه. در ادامه به بحث رتبه بندی شرکت های خصوصی اشاره شد و اینکه باید در حوزه IT  نیز از این روش استفاده شود ، همچنین گفته شد در زمینه مدیریتی نیز از مدیران ثابت استفاده شود که دائماً تغییر نمی کنند .

همچنین جناب آقای جوانمرد مدیر عامل شرکت فناپ با اشاره به نقش مشاور بیان داشت، ما نیاز به رکن دیگری به نام مشاور داریم که خواسته های دو طرف را مطرح کند و بخش خصوصی نیز می تواند برخی از کارها را برون سپاری کند . از چالش های مطرح شده می­توان به : 1- تغییر نرخ ارز 2- توجه به مدل تامین مالی 3-تغییرات نرخ بهره بانکی 4- آزاد سازی ضمانت نامه ها با توجه به پیشرفت کار اشاره کرد. وی ادامه داد بیشترین زمان و بالاترین قسمت سازمان باید درگیر تدوین قرارداد مشارکت باشد و به جزئیات توجه جدی شود . همچنین باید توجه شود که سازمان طرف قرارداد باید دارای اختیار و اعتبار و قواره لازم و کافی باشد و بحث انتقال باید به صورت شفاف باشد .

در نوبت عصر همایش جناب آقای مهندس مباشری مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی به معرفی درگاه مشارکت و سرمایه ­گذاری بخش غیر دولتی در ارائه خدمات الکترونیکی پرداخت و ضمن تأکید بر این نکته که این درگاه اولین بار است که بدین صورت معرفی می گردد به ارائه آمار بازدید و قسمت های فنی آن پرداختند و بخش های مختلف سایت از جمله پایگاه دانشی و قوانین و مقررات و تعداد کتب و مقالات و ...توسط ایشان معرفی شد.

سپس در پنل دوم تحت عنوان معرفی ظرفیت های سرمایه ­گذاری طرح ها و پروژه­ های قابل مشارکت و سرمایه­ گذاری

به این موضوع اشاره شد که ما در عصر دیجیتال هستیم و باید تمامی ساز­و­کار ها را برای نیل به اهداف الکترونیکی فراهم کنیم . در بحث تعرفه گذاری باید به مقرون به صرفه بودن آن توجه شود و اشاره شد که تعرفه گذاری خدمات الکترونیکی توسط سازمان تنظیم مقررات وکمیسیون توسعه دولت الکترونیک انجام می شود . همچنین در خصوص پنجره واحد مجوز های کسب و کار نیز کار هیئت از سال 93 آغار شد . ما با نظام سیلویی دستگاه ها مواجه هستیم و هرکدام مجزا رشد کردند که با هم در ارتباط نیستند و هیچ نظارت یکپارچه ای هم روی آنها صورت نمی گیرد ، پروژه پیشخوان مجوز های کشور که توسط سازمان فناوری اطلاعات زیرساخت فنی و سخت افزاری انجام و کار بیزینس این کار توسط وزارت اقتصاد انجام می شود . سپس در ادامه به موضوع PPP در حال حاضر پرداخته شد و اینکه نهاد های عمومی با آن غریبه هستند و بخش خصوصی نیز تا حدودی توان لازم جهت انجام کارها را ندارند ، در ادامه به سامانه جامع تجارت ( پنجره واحد ) اشاره شد و زیر سامانه های آن معرفی گردید سپس به معرفی کارپوشه ملی ایرانیان پرداخته شد و اشاره شد که فاز اول آن پایان یافته و فاز دوم و سوم به صورت PPP انجام می گردد و در نهایت به این موضوع پرداخته شد که ایراد اصلی کار عدم فهم مشترک کارفرما و بخش خصوصی هست و پایگاه اینترنتی دبیرخانه دولت الکترونیکی می خواهد در این زمینه یاری برساند و زبان مشترک بخش عمومی و دولتی باشد .

در بخش پایانی همایش جناب آقای دکتر سرائیان دبیر محترم شورای فناوری اطلاعات در جمع ­بندی موضوعات ارائه شده در همایش بیان داشتند که  امروزه چالش های زیادی وجود دارد که مهمترین مسئله بحث شفافیت است و اینکه ما چه جوابی در مقابل این چالش ها داریم و راه عبور از این چالش ها بحث فناوری اطلاعات است.

در ادامه ایشان به  این موضوع اشاره کردند که امروزه چاره ای به جز PPP وجود ندارد،  دولت تکالیفی دارد که باید انجام دهد و از طرفی منابع مالی محدود دارد و PPP یکی از روش هایی است که جهت پیشبرد اهداف می توان از آن استفاده کرد .

جهت مشاهده مستندات همايش به بخش پايگاه دانش مراجعه نماييد.

همچنین برای مشاهده برنامه زمانبندی همایش اینجا کلیک کنید.