گفتگو در خصوص ظرفیت بخش خصوصی برای مشارکت در طرح های نیمه تمام عمرانی

گفتگو در خصوص ظرفیت بخش خصوصی برای مشارکت در طرح های نیمه تمام عمرانی

برنامه «گفت‌وگوی اقتصادی» با موضوع ظرفیت بخش خصوصی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی با حضور محسن چمن‌آرا مسئول طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام اتاق بازرگانی ایران و مسعود رهنما معاونت سابق ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل کشور از شبکه رادیویی گفت‌وگو روانه آنتن شد.

مسئول طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام اتاق بازرگانی ایران در ابتدای این برنامه اظهار داشت: بزرگ‌ترین معضلی که در طرح‌های نیمه‌تمام وجود دارد عدم ایجاد فرهنگ مشارکت بخش خصوصی و عدم اعتقاد دولت به بخش خصوصی و باور آن است. مسئول طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: باید تفکر جدیدی برای استفاده از توان‌ بخش خصوصی، تعریف نکردن پروژه جدید برای مدتی مشخص، اولویت‌بندی و غربالگری پروژه‌ها شکل بگیرد و تعدادی از پروژه‌های جذاب و مفید که قابل بهره‌برداری‌اند در رشته‌های مختلف به بخش خصوصی واگذار شود تا پولی که خرج پروژه شده به اقتصاد کشور برگردد. وی افزود: در حال حاضر به دلیل مشکلات فعلی، شرایطی برای کشورمان رقم خورده که امکان ورود سرمایه‌گذار خارجی وجود ندارد و باید از سرمایه داخلی استفاده کنیم. برای تحقق این امر، باید بانک‌ها را قانع کنیم که در پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران برای تمام پروژه‌ها ورود کنند ضمن اینکه استفاده از صندوق توسعه ملی و جلب اعتماد مردم برای جذب سرمایه در این مسئله مؤثر است.

مهندس رهنما در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بابیان اینکه متأسفانه بودجه‌ریزی پروژه‌های عمرانی بادید واقع‌گرایانه صورت نمی‌گیرد. افزود: در تمام کشورهای دنیا اجرای پروژه‌های واقعی زیرساختی به‌عنوان سرمایه یک کشور محسوب می‌شود. در شرایط فعلی بانک‌ها باید به تکمیل پروژه‌های زیرساختی ورود کنند.

مهندس رهنما تأکید کرد: باید قوانین و مقررات بیمه‌ای و مالیاتی را در راستای حمایت از تضمین سرمایه بخش خصوصی معطوف کنیم. دولت باید کل پروژه‌های عمرانی خود را با مکانیزم مهندسی مالی به‌گونه‌ای تعریف کند که صرفاً 30 درصد از منابع آن پروژه را تأمین نماید. این مقام مسئول گفت: دولت می‌تواند با ایجاد ساختارهای صحیح در ارتباط با وضع قوانین و مقررات مناسب، اجازه دهد بخش خصوصی وارد شود.

معاونت سابق توسعه زیرساخت‌های وزارت راه و شهرسازی در خاتمه ابراز داشت: باید آهن‌رباهای اقتصادی را تعریف کنیم و در دل پروژه‌های عمرانی پیاده‌سازی نماییم تا برای انجام پروژه‌ها انگیزه ایجاد شود و این، وظیفه سازمان‌های اجرایی کشور است.

جهت مشاهده متن کامل خبر کلیک کنید.