اعلام آمادگی وزارت ارتباطات برای تعریف پروژه مشترک با شهرداری‌ها در حوزه اینترنت اشیا و داده‌های عظیم

اعلام آمادگی وزارت ارتباطات برای تعریف پروژه مشترک با شهرداری‌ها در حوزه اینترنت اشیا و داده‌های عظیم

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری همایش شهر هوشمند گفت: وزارت ارتباطات آمادگی دارد با شهرداری‌ها پروژه‌های مشترکی را در حوزه اینترنت اشیا (Internet Of Things) و داده‌های عظیم (Big Data) در جهت توسعه هوشمندسازی شهرهای کشور تعریف کند.

خسرو سلجوقی افزود: طول عمر موضوعاتی مانند اینترنت اشیا و داده‌های عظیم  چندان زیاد نیست و این فرصت برای محققان، تولیدکنندگان، بازار و شرکت‌های دانش بنیان فراهم است که نه تنها در این حوزه‌ها منطبق با شرایط روز دنیا جلو بروند که حتی پیشتاز نیز باشیم.

وی افزود: یکی از کاربردهای مهم و ملموس اینترنت اشیا و داده‌های عظیم، در حوزه هشومندسازی شهرها است. اکنون می‌توان بسیاری از خدمات شهری را در حوزه‌های مختلف با استفاده از اینترنت اشیا به عنوان بازوی سخت‌افزاری و بحث داده‌های عظیم به عنوان بازوی نرم‌افزاری به صورت هوشمند ارائه کرد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: لازمه این کار ایجاد یک هم‌افزایی میان بازیگران این حوزه از جمله شهرداری‌ها، پژوهشگران و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است که بنیان این کار در سال گذشته در همایش «زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» گذاشته شد.

سلجوقی ادامه داد: دوره دوم این همایش باید بر روی کاربردها تمرکز داشته باشد. اکنون شاهد استفاده از بخشی از کاربردهای شهر هوشمند در برخی از شهرهای کشور هستیم که می‌تواند این موضوع بسیار گسترده‌تر شود.

وی گفت: گروه‌های پژوهشی در پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت ارتباطات در حال کار بر روی اینترنت اشیا و داده‌های عظیم هستند و ما این آمادگی را داریم که پروژه‌های مشترکی را با شهرداری‌ها برای توسعه کاربردهای این فناوری‌ها در شهرهای هوشمند تعریف کنیم.

براساس این گزارش دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند اول و دوم شهریور در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
 
منبع خبر: http://iransmartcity.ir/fa/news.php?rid=20