امسال2500 طرح تملک دارایی در سطح کشور به بخش غیردولتی واگذار می شود

امسال2500 طرح تملک دارایی در سطح کشور به بخش غیردولتی واگذار می شود

 پنجمین نشست منطقه‌ای توسعه مشارکت عمومی خصوصی برگزار شد. این نشست با حضور رؤسا، معاونین و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی استان‌های اصفهان، یزد، چهارمحال‌وبختیاری و مرکزی و با هدف تشریح نحوه واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به بخش غیردولتی برگزار شد. که با سخنرانی مسعود صفاری‌پور، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان آغاز شد.

مسعود صفاری‌پور، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان در ابتدای سخنان، از حضور مهمانان، رؤسا و کارشناسان دعوت شده از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و دستگاه‌های اجرایی تقدیر کرد. صفاری‌پور در بخش بعدی سخنان خود به اهمیت واگذاری پروژه‌های طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت. وی در این خصوص اظهار داشت که طول دوره ساخت پروژه‌های عمرانی در کشور بسیار طولانی است، وی دلیل اصلی این طولانی شدن را کمبود اعتبار لازم برای اتمام پروژه دانست. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان با اشاره به لزوم تأمین اعتبار 400 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های باقی‌مانده، تصریح کرد: بودجه سالانه عمرانی کشور چیزی بین 30 تا 35 هزار میلیارد است. وی در ادامه اظهار داشت، در صورت ادامه چنین روندی، برای تکمیل این حجم عظیم پروژه نیمه کاره چیزی حدود 14 سال زمان لازم است. صفاری‌پور از این مقدمه نتیجه گرفت که بهترین راه برای اتمام پروژه‌ها که عموماً دارای اثرات اجتماعی مثبت هستند ولی به دلیل کمبود اعتبار نیمه‌کاره ر‌‌‌ها شده‌اند، واگذاری آن‌‌‌‌ها به بخش غیردولتی در غالب مشارکت عمومی- خصوصی است.

 

 در ادامه صفاری‌پور به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان پرداخت. وی در این خصوص اظهار داشت که از جمع 25 دستگاه اجرایی مشمول امر واگذاری در استان، 9 دستگاه اعلام پروژه کردند که در مجموع تا این لحظه 101 پروژه اعلام شده که 1071 میلیارد تومان برآورد اعتبار شده‌اند. وی در ادامه مقایسه‌ای میان عملکرد استان اصفهان با دیگر استان‌ها انجام داد و اظهار داشت که به لحاظ کمی، 8.8 درصد از پروژه‌های قابل واگذاری کل کشور مربوط به اصفهان است و از لحاظ اعتباری 15.3 درصد مربوط به پروژه‌های این استان است.

 

صفاری پور در ادامه تشریح اقدامات سازمان مدیریت استان اصفهان، به احصای مشکلات و موانع واگذاری پروژه‌ها در تعامل با دستگاه‌های مختلف اشاره کرد و گفت که شرح این مشکلات و موانع به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارسال شده است. برگزاری جلسات متعدد با کارگروه واگذاری و دستگاه‌های اجرایی، به روزرسانی پروژه‌های قابل واگذاری، اطلاع‌رسانی پروژه‌های قابل واگذاری از طریق سایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان، ارزیابی اولیه و امکان‌سنجی پروژه‌ها، برآورد مشخصات فنی و اقتصادی پروژه‌های قابل واگذاری و در نهایت بسته فراخوان برای واگذاری پروژه‌ها انجام شده است.